اجرای “سیاست‌های اصل ۴۴” راهکار عملی‌شدن شعار امسال

اجرای “سیاست‌های اصل ۴۴” راهکار عملی‌شدن شعار امسال
فروردین ۱۶, ۱۴۰۲
74 بازدید

اجرای “سیاست‌های اصل ۴۴” راهکار عملی‌شدن شعار امسال ✍️جعفر قادری؛ نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره شعار سال و سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی اظهار داشت: برخی از سیاست‌ها برای رشد اقتصادی ممکن است منجر به تورم شود […]

اجرای “سیاست‌های اصل ۴۴” راهکار عملی‌شدن شعار امسال

✍️جعفر قادری؛ نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره شعار سال و سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی اظهار داشت: برخی از سیاست‌ها برای رشد اقتصادی ممکن است منجر به تورم شود یا اینکه برخی از سیاست‌ها برای مهار تورم، رشد اقتصادی را متوقف کند و رکود به وجود بیاورد.

وی اضافه کرد: اکنون در کشور با دو معضل تورم و بیکاری روبرو هستیم که کشور را دچار تورم رکودی کرده است.

قادری تاکید کرد: سیاست‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که هم نرخ تورم را کاهش دهد و هم رشد اقتصادی را رقم بزند؛ سیاست‌ها نیز کاملاً مشخص است. اگر فضای کسب و کار تسهیل و مطلوب شود، چرخ اقتصاد روغن‌کاری خواهد شد. اگر هزینه کسب و کارها مدیریت شود و کاهش یابد، قیمت تمام‌شده کالاها نیز کمتر و در نتیجه تورم مهار می‌شود. نرخ بیکاری نیز کاهش می‌یابد و قدرت رقابتی در کشور تقویت می‌شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در رابطه با برخی از این سیاست‌ها قانون داریم اما دستگاه‌ها به طور جدی عمل نمی‌کنند البته کمیسیون جهش تولید در رابطه با دو قانون موجود درباره فضای کسب و کار باید نظارت داشته باشد.

وی همچنین با بیان اینکه منابع کشور محدود است، گفت: بخشی از منابع کشور در اختیار دولت و بخش دیگر در اختیار بخش خصوصی است. در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی باید تدابیری اندیشیده شود تا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی همچون ساخت جاده، سد، خط انتقال آب، خطوط ریلی، واگن‌های حمل و نقل و… به بخش خصوصی واگذار شود. بسیاری از کارها که اکنون دولت انجام می‌دهد در خیلی از کشورهای پیشرفته برعهده بخش خصوصی است و دولت به حمایت از خانوارها و طبقات ضعیف جامعه می‌پردازد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: متاسفانه هر سال بخشی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها از کشور خارج می‌شود؛ به این دلیل که بستر برای حضور بخش خصوصی به خوبی فراهم نشده است. در آن جاهایی هم که دولت کنار کشیده، خصولتی‌ها جایگزین شده‌اند.

قادری گفت: شبه‌دولتی‌ها باید تسهیل‌گر و مکمل بخش خصوصی باشند. شبهه‌ دولتی‌ها باید در آن بخش‌‌هایی که ریسک آن زیاد است و بخش خصوصی به آن ورود نمی‌کند، حضور پیدا کنند. آن‌ها باید راه را برای بخش خصوصی باز کنند، نه اینکه برای بخش خصوصی مشکل ایجاد کنند.

وی اعلام کرد: در نخستین فرصت در کمیسیون جهش تولید، قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی اصلاح خواهد شد. در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز خوب است این کار در همفکری با رهبر معظم انقلاب انجام بگیرد. دولت هم باید لایحه‌ای برای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ ارائه کند. اگر دولت ارائه نکند، در مجلس دست به کار خواهیم شد. ????نماینده مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: همچنین با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم فاصله تکنولوژیک خودمان را با کشورهای پیشرفته کمتر کنیم. از این رو باید قانون‌های موجود اجرایی شود. در سال گذشته قانون خوبی به تصویب رسید و باید حمایت‌های جدی‌تری از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: از ظرفیت‌های کشورهای منطقه نیز باید به خوبی استفاده کرد. اگر تولید برای بازارهای بزرگتری صورت بگیرد، هزینه متوسط کاهش می‌یاید و شرایط رقابتی افزایش پیدا می‌کند. از این طریق قیمت تمام‌شده کالاها کاهش خواهد یافت و وارد بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شویم.

برچسب‌ها, , , ,