برنامه لایحه هفتم توسعه، نیمه دوم شهریور به صحن مجلس می‌رسد

برنامه لایحه هفتم توسعه، نیمه دوم شهریور به صحن مجلس می‌رسد
مرداد ۱۵, ۱۴۰۲
37 بازدید

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم: برنامه لایحه هفتم توسعه، نیمه دوم شهریور به صحن مجلس می‌رسد تهران- ایرنا– عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با بیان اینکه بررسی این لایحه هنوز در این کمیسیون به پایان نرسیده است، پیش بینی کرد که گزارش نهایی کمیسیون تلفیق هفته سوم شهریور ماه به صحن علنی […]

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم:
برنامه لایحه هفتم توسعه، نیمه دوم شهریور به صحن مجلس می‌رسد

تهران- ایرنا– عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با بیان اینکه بررسی این لایحه هنوز در این کمیسیون به پایان نرسیده است، پیش بینی کرد که گزارش نهایی کمیسیون تلفیق هفته سوم شهریور ماه به صحن علنی مجلس برسد.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد روند بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در کمیسیون تلفیق گفت: بررسی این لایحه با توجه به اولویت‌ها و سیاست‌های کلان با همکاری مجلس و دولت و پیش می‌رود و هنوز کار بررسی این لایحه به اتمام نرسیده و ادامه دارد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم بیان داشت: احتمال می‌رود روند بررسی لایحه تا چند هفته آینده ادامه داشته باشد و از نیمه شهریور ماه به صحن مجلس برسد.

به گزارش ایرنا، طبق برنامه، مجلس شورای اسلامی از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه جاری به صورت سه هفته متوالی جلسه علنی دارد و پس از آن بخش دوم تعطیلات تابستانی نمایندگان آغاز می شود که تا ۱۵ شهریور ادامه دارد.

نخستین جلسه علنی مجلس پس از تعطیلات تابستانی، ۱۹ شهریور خواهد بود و بنابراین احتمال می رود از هفته سوم شهریور ماه برنامه لایحه هفتم به صحن مجلس برسد؛ کمیسیون تلفیق برنامه هفتم از ۲۸ خرداد جلسات خود را برای بررسی این لایحه آغاز کرده است.

روند بررسی لایحه برنامه هفتم طبق ماده ۱۸۰ آئین نامه داخلی مجلس به شرح زیر است:

الف- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه برنامه ظرف مدت پنج روز (بدون احتساب ایام تعطیل) پیشنهادهای خود در مورد کلیات و جزئیات برنامه را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارائه می‌نمایند.

ب- کمیسیون‌های تخصصی مکلفند حداکثر ده روز پس از چاپ و توزیع لایحه نسبت به بررسی مفاد برنامه شامل مواد، تبصره‌ها، جداول و ضمائم و نیز پیشنهادهای نمایندگان اقدام و گزارش خود را به کمیسیون تلفیق رسیدگی‌کننده ارائه نمایند.

ج-کمیسیون تلفیق موظف است پس از پایان مهلت مذکور در بند (ب) به گزارش‌های کمیسیون‌های تخصصی و کلیات و جزئیات برنامه و پیشنهادهای نمایندگان حداکثر ظرف سه هفته رسیدگی و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه نماید و گزارش مسکوت ماندن پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، موضوع به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت یک ماه لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

د- در صحن جلسه علنی پس از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق، ابتدا کلیات برنامه مورد بحث قرار می‌گیرد. در کلیات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و حداکثر هر نفر پانزده دقیقه دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند. پس از آن دولت و کمیسیون هر کدام حداکثر چهل و پنج دقیقه برای دفاع زمان خواهند داشت. سپس راجع به کلیات برنامه رأی‌گیری خواهد شد. در بررسی کلیات، کفایت مذاکرات پذیرفته نمی‌شود.

ه‌- پس از تصویب کلیات، رسیدگی به جزئیات برنامه آغاز و به مواد و تبصره‌ها و جداول برنامه به ترتیب رسیدگی می‌شود. در این بخش جایگزین متن ماده، یا جزئی از ماده و یا تبصره لایحه دولت، حذف کل، مصوبات جایگزینی کمیسیون‌های تخصصی و پیشنهادات چاپ شده نمایندگان برای هر ماده یا تبصره یا هریک از اجزا در صورتی که آن جز ماهیت مستقل داشته باشد و حذف جز و پیشنهادات چاپ شده کمیسیون‌های تخصصی به‌ترتیب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. سپس در مورد اصل ماده یا تبصره یا اجزا در صورتی که ماهیت مستقل داشته باشند، رأی‌گیری خواهد شد.چنانچه اصل رأی نیاورد، موضوع برای رسیدگی مجدد به کمیسیون تلفیق برگشت داده خواهد شد تا در اسرع وقت و حداکثر طبق مهلتی که هیأت رئیسه تعیین خواهد کرد، گزارش مجدد خود را به مجلس ارائه دهد. نمایندگان می‌توانند حداکثر تا پایان همان روز پیشنهادهای خود را به کمیسیون تسلیم نمایند.

و- مادام که لایحه برنامه در صحن مجلس مورد بررسی است، مجلس نطق نخواهد داشت و هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرح‌ها و لوایح سه فوریتی و نیز تحقیق و تفحص، استیضاح و رأی اعتماد در دستور قرار نخواهد گرفت و مجلس در تمامی ایام به جز ایام تعطیل حداقل شش و حداکثر هشت ساعت جلسه علنی خواهد داشت. در موارد استثنا با تصویب مجلس، این زمان تا ده ساعت قابل افزایش است.