دولت در استفاده از ظرفیت ایجاد شده تعامل با کشورهای منطقه تسریع کند

دولت در استفاده از ظرفیت ایجاد شده تعامل با کشورهای منطقه تسریع کند
فروردین ۳۱, ۱۴۰۲
63 بازدید

📌قادری در نطق میان دستور تأکید کرد: دولت لایحه عادلانه سازی حقوق و دستمزد شاغلین دولتی و غیر دولتی را به مجلس ارسال کند / دولت در استفاده از ظرفیت ایجاد شده تعامل با کشورهای منطقه تسریع کند ✍️نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: از دولت انتظار داریم […]

📌قادری در نطق میان دستور تأکید کرد: دولت لایحه عادلانه سازی حقوق و دستمزد شاغلین دولتی و غیر دولتی را به مجلس ارسال کند / دولت در استفاده از ظرفیت ایجاد شده تعامل با کشورهای منطقه تسریع کند
✍️نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: از دولت انتظار داریم که لایحه ای با عنوان عادلانه سازی حقوق و دستمزد بین شاغلین در بخش‌های مختلف اعم از دولتی، عمومی و غیر دولتی به مجلس ارائه دهد
🔸به گزارش ایسنا، جعفر قادری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در آستانه برگزاری روز قدس گفت: از همه ملت های مسلمان انتظار می رود که با حضور گسترده و تاریخی خود در راهپیمایی روز قدس علیه ظلم، نژآدپرستی و رژیم اشغالگر قدس به پا خیزند. در فضای جدید منطقه انتظار است که کشورهای منطقه و دولت های اسلامی محدودیت های وضع شده برای راهپیمایی مسلمانان را کاهش داده و اجازه دهند که راهپیمایی این روز تاریخی در کمال آزادی برگزار شود.
🔹وی ضمن اشاره به نامگذاری سال جدید به نام «مهار تورم و رشد تولید» عنوان کرد: فرصت بسیار خوبی است که دولت تمام توان خود را برای حل مشکلات اقتصادی به کار بگیرد و تبعا از این فضا باید نهایت استفاده شود. همچنین جدی گرفتن تسهیل در صدور مجوزها و فضای کسب و کار به عنوان روغن کاری چرخ اقتصاد می تواند اولین موضوع به عنوان پیشگام مطرح شود. در این زمینه خلأ قانونی وجود ندارد و مجلس سه قانون کلیدی در این خصوص وضع کرده است، لذا انتظار است دولت در این زمینه عملکرد قابل دفاعی داشته باشد.
🔸عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: جلوگیری از رشد پایه پولی و نقدینگی از طریق سیستم بانکی، کنترل هزینه های تولید برای جلوگیری از تورم ناشی از فشار هزینه، تسهیل در قوانین کار، رفع محدودیت های استفاده از منابع طبیعی، کمک به افزایش سهم پس انداز در تولید ناخالص ملی، جذب سرمایه گذاری خارجی، کمک به ورود فعالین اقتصادی به بازارهای منطقه ای و بین المللی، کمک به شرکت های دانش بنیان و… از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه دولت در این راستا قرار گیرد.
🔹قادری تصریح کرد: اگرچه جهت گیری دولت در توجه به کشورهای همسایه، بلوک شرق مانند چین و روسیه و همچنین کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین جهت گیری درستی است، ولی سرعت استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در تعامل با این کشورها بسیار کند است و نیاز است که دولت در این زمینه این حرکت ها را تسریع کند تا از این ظرفیت ها برای بهبود زندگی مردم استفاده شود و مردم آثار و تبعات این جهت گیری های سریع را در سفره خود احساس کنند.
🔸عضو هیات رئیسه کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس یادآور شد: از دولت انتظار داریم لایحه ای با عنوان عادلانه سازی حقوق و دستمزد بین شاغلین در بخش مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی به مجلس ارائه کند. همچنین بین شاغلین و بازنشستگان در دستگاه های دولتی تفاوت های فاحش است و این موضوع به عنوان مطالبه جدی مردم از دولت عدالتخواه است.
🔹وی با بیان اینکه سیستم اداری به شکل نامناسبی فربه و از حد و اندازه مطلوب خارج شده است، عنوان کرد: اینکه بخش عمده ای از هزینه های دولت در بخش جاری هزینه شده و سهم هزینه های عمرانی کاهش یابد، با این روند نمی شود دولتی تاثیرگذار داشت، لذا انتظار می رود دولت از فضای تعامل مجلس و دولت استفاده کند و تلاش جدی برای کوچک سازی دولت و ادغام دستگاه های موازی با یکدیگر را داشته باشد و در این راستا انتظار داریم از فناوری های روز استفاده کرده تا از این طریق بتواند از رشد هزینه ها و تورم جلوگیری کند.
🔸قادری ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر ایجاد مسیرهای شرقی- غربی و شمالی- جنوبی اظهار کرد: یکی از این مسیرهای شرقی- غربی که می تواند راه آهن چین به پاکستان را به عراق و ترکیه وصل کند خطوطی است که می تواند از سیستان و بلوچستان به سمت فارس و کرمان وصل شود. لذا انتظار داریم خطوط ریلی شیراز- اهواز و شیراز- گل گهر که می تواند مسیری که ارتباط شرق را به غرب و چین را به عراق، سوریه و ترکیه وصل می کند مورد توجه دولت قرار گیرد.
🔹نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: انتظار داریم در شرایط سیاسی جدیدی که الان در منطقه اتفاق افتاده بحث دولت مسیر زیردریایی قطر- دیّر و عمان- جاسک را به صورت جدی مد نظر داشته باشد. دستورالعمل توزیع عوارض آلایندگی که توسط سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده ایراد جدی دارد که باید سریعا اصلاح شود تا مشکل مناطق آلوده حل شود.
برچسب‌ها, ,