ضعف استان در جذب منابع مسئولیت اجتماعی؛ باج‌خواهی یا وظیفه؟

ضعف استان در جذب منابع مسئولیت اجتماعی؛ باج‌خواهی یا وظیفه؟
فروردین ۲۲, ۱۴۰۲
48 بازدید

ضعف استان در جذب منابع مسئولیت اجتماعی؛ باج‌خواهی یا وظیفه؟ ✍️ضرورت مشارکت شرکتها در توسعه و رفاه اجتماعی تحت عنوان مسئولیت اجتماعی امری اثبات شده است، با این وجود از یک سو کارشناسان از ضعف استان فارس در این حوزه می گویند، از سوی دیگر نماینده استان از پیشنهاد طرحی برای ساماندهی آن خبر می […]

ضعف استان در جذب منابع مسئولیت اجتماعی؛ باج‌خواهی یا وظیفه؟

✍️ضرورت مشارکت شرکتها در توسعه و رفاه اجتماعی تحت عنوان مسئولیت اجتماعی امری اثبات شده است، با این وجود از یک سو کارشناسان از ضعف استان فارس در این حوزه می گویند، از سوی دیگر نماینده استان از پیشنهاد طرحی برای ساماندهی آن خبر می دهد.
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مسئولیت اجتماعی اصطلاحی است که برای مشارکت شرکتها و واحدهای اقتصادی در توسعه پایدار، شامل بهداشت و رفاه جامعه استفاده می‌شود. ارتباطی دوطرفه بین شرکت و اجتماع وجود دارد. هرگاه شرکت‌ها در مسیر ارائه کمک و حمایت به جامعه نقش‌آفرینی کرده‌اند، جامعه نیز شرایط لازم برای کسب بازده توسط شرکت و توسعه و پیشرفت واحدهای تجاری را بهتر فراهم می‌کند. مسئولیت اجتماعی شرکت نه‌تنها در میان جامعه نسبت به برند شرکت آگاهی ایجاد می‌کند و تصویری مثبت از آن را در اذهان پدید می‌آورد. به همین جهت، شرکت‌های پیشرو همواره کوشیده‌اند میـان دغدغه اقتصادی خود و نقش آفرینی در توسعه و رفاه اجتمـاع نـوعی تعـادل ایجـاد کنند و مسئولیت اجتماعی خود را جـدی بگیرنـد.
موضوع «مسئولیت اجتماعی» امری پذیرفته شده در سطح جهانی است که نهادهایی مانند بانک جهانی، اتحادیه اروپا، ایزو ۲۶۰۰۰ و … برای آن تعریف و حدود مشخص شده است. در ایران قوانین و مقررات گســترده و البته پراکنده ای در این حوزه به طور مستقیم یا غیرمستقیم وجود دارد. ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه مصوب ۱۳۹۶/۱/۱۶، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوبه ۱۳۵۳/۳/۲۸ و اصلاحیه ۱۳۷۱/۸/۲۴، قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶/۴/۲۵، قانون مدیریت پســماندها مصــوب ۱۳۸۳/۲/۲۰، قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵، سند ملی کار شایسته مصوب ۱۳۹۸/۳/۱ هیئت وزیران و‌ و قانون کار مصوب ۱۳۶۹/۸/۲۹‌ از جمله مهمترین قوانینی هستند که در این حوزه وضع شده اند و در مواردی نیز عملکردهای مناسبی انجام شده است.
به عنوان مثال بیمارستان هزار تختخوابی مهدی تهران که به عنوان بزرگترین و مجهزترین طرح حوزه سلامت کشور با حضور با آیت الله رئیسی رئیس جمهور در روز میلاد حضرت مهدی موعود(عج) گشایش یافت، با تامین مالی بانک ملت تحت عنوان مسئولیت اجتماعی ساخته شده است. با این وجود طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس «در ایران، توجهی ویژه به حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتها داشته اند و شاید بیش از هر کشوری در ایران قوانین مربوط به مسئولیت اجتماعی شرکتها وضع شده است.
علاوه بر این در برخی موارد ضمانت‌های اجرایی مناسبی مانند جریمه مالی، حبس متخلفان، لغو پروانه فعالیت شرکتهای متخلف و… برای متخلفان وجود دارد، اما بررسی های کارشناسان نشان می‌دهد مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در محورهای مختلف زیست‌محیطی و شرکت در توسعه اجتماعی کمتر به سرانجام رسیده است.» پیگیری ایفای مسئولیت اجتماعی در استان فارس
به گفته یکی از کارشناسان اقتصادی استان فارس سالهای گذشته از این منظر بسیار ضعیف عمل کرده است. متأسفانه واحدهای اقتصادی بزرگ از مزایا و زیر ساخت های استان استفاده کرده‌اند اما در حوزه مسئولیت اجتماعی هیچ کار بارز و‌ ویژه‌ای انجام نداده اند. پتروشیمی شیراز در حوزه مسئولیت اجتماعی سال ۹۹ سه و نیم میلیارد تومان هزینه کرده است. در صورتی که واحدی با این درآمد، حداقل باید دویست سیصد میلیارد تومان در حوزه مسئولیت اجتماعی هزینه کند.
یک نمونه بارز فاضلاب شهرستان مرودشت است که برای تکمیل شبکه جمع آوری و فاز دو تصفیه خانه نیازمند چهارصد میلیارد تومان پول است. یک واحد صنعتی سود ده‌ که حدود چهل میلیون متر مکعب سالیانه از خط سد درودزن استفاده می کند و روستاهای پایین دست همه تشنه اند می تواند با سرمایه گذاری و اجرای شبکه جمع آوری و تکمیل تصفیه خانه، حتی از پساب آن برای مصرف صنعتی استفاده کند. یا در مباحث ورزشی، استان فارس دو سه تیم در لیگ های کشوری دارد، این ها هیچ کدام توان تامین هزینه‌های خود را ندارند. فقط یکی از کارخانه های صنعتی بزرگ مستقر در استان می تواند همه این تیم های ورزشی را در حوزه مسئولیت اجتماعی تغذیه کند.
بعضی از استان ها مثل کرمان در این زمینه کارهای در خوری انجام داده اند. باتوجه به عدم نقدینگی که دولت دارد، مسایل و چالش های حوزه های مختلف در ورزش، راه، بهداشت را می توان زیر مجموعه مسئولیت اجتماعی قرار داد و حل کرد. در سازمان استاندارد دستورالعمل برای مسئولیت اجتماعی وجود دارد اما اکنون این بنگاه های اقتصادی با چند خرده‌خرج مسیر را می بنندند و از این موضوع با عنوان «باج‌خواهی» یاد کرده و زیر بار نمی روند.

 

برچسب‌ها,