مردم انتخابات ۱۴۰۰ ضرورت تغییر ریل در جامعه را احساس کردند/ سیاست‌های گذشته کارایی نداشت

مردم انتخابات ۱۴۰۰ ضرورت تغییر ریل در جامعه را احساس کردند/ سیاست‌های گذشته کارایی نداشت
تیر ۳, ۱۴۰۲
42 بازدید

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه مردم در زمان انتخابات ۱۴۰۰ ضرورت تغییر ریل در جامعه را درک کرده و به این باور رسیده بودند که باید دیدگاههای دیگری آزمایش شود، اظهار داشت: این تغییر در صحنه انتخابات خود را نشان داد و آیت الله رییسی هم با اکثریت آرا سکان دولت سیزدهم را به […]

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه مردم در زمان انتخابات ۱۴۰۰ ضرورت تغییر ریل در جامعه را درک کرده و به این باور رسیده بودند که باید دیدگاههای دیگری آزمایش شود، اظهار داشت: این تغییر در صحنه انتخابات خود را نشان داد و آیت الله رییسی هم با اکثریت آرا سکان دولت سیزدهم را به دست گرفت.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد نهمین گفتگوی زنده تلویزیونی رییس جمهور با مردم به مناسبت دومین سالگرد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:‌ مدت زیادی از شروع بکار دولت سیزدهم نگذشته اما تغییراتی ایجاد شده که می تواند به رشد و توسعه کشور کمک کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: دولت یازدهم و دوازدهم مسیر حل مشکلات کشور را در ارتباط با کشورهای غربی می دانست و توجه به دیگر کشورها نداشت و حتی ارتباط با کشورهای عربی را از زاویه ارتباط با اروپا و آمریکا می دید و اعتقاد بر این بود اگر می‌خواهیم با امارات و عربستان ارتباط برقرار کنیم، باید اجازه آمریکا باشد؛ این نگاه غلطی بود و به ضرر کشور تمام شد، اما ریل گذاری سیاست خارجی دولت سیزدهم به گونه دیگر رقم خورد و منجر به تقویت روابط ایران با این کشورها شد.

قادری با اشاره به اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم در تعامل با کشورهای همسایه به احیای روابط ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: سیاست های دولت سیزدهم نسبت به دولت سابق متفاوت است به همین دلیل برخی کشورها از جمله عربستان به این تجزیه و تحلیل رسید که مسیر منطقی تر را در تعامل با ایران دنبال کند و در نتیجه این سیاست ها، روابط دیپلماتیک تهران- ریاض از سر گرفته شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سیاست دولت در موضوع هسته ای تصریح کرد: دولت گذشته بر این باور بود که اگر در مسائل هسته‌ای اقدام متقابل انجام شود مشکل بیشتر ایجاد می کنند اما تجربه نشان داد که با اجرای طرح برنامه اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها، نه تنها ما را خلع سلاح نکرد بلکه قدرت ایران را در مقابل غربی ها بیشتر کرد.

قادری اضافه کرد: تلاش دولت سابق این بود که برجام امضا شود و ما بتوانیم به منابع ارزی حاصل از فروش نفت در دیگر کشورها دسترسی داشته باشیم، اما الان بدون برجام به این منابع تا حدودی دست پیدا کردیم همچنین در گذشته تلاش بر این بود که صادرات نفت خام در سایه برجام انجام شود، اما الان بدون برجام کل میعانات گازی ما به فروش می‌رسد این نشان می دهد که دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی انرژی هم به خوبی عمل کرده است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در تقویت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی بیان داشت: صدور فناوری انرژی به کشورهای آمریکای لاتین، موضوع پالایشگاههای فرا سرزمینی، مشارکت‌های راهبردی و کشت فراسرزمینی در این دولت موضوعیت پیدا کرده است و این نشان دهنده تلاش دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم با استفاده از همه ظرفیت‌هاست.

نماینده مردم شیراز اضافه کرد: تصور برخی کشورهای غربی این بود که با ایجاد اغتشاش و آشوب در کشور، از ما امتیاز بگیرند، اما کار به جای رسید که آنها به دنبال تعامل با ایران هستند و جمهوری اسلامی را به عنوان یک شریک راهبردی انتخاب می‌کنند و قدرت و ظرفیت ما را می پذیرند این مهم هم در سایه دیپلماسی فعال دولت سیزدهم رخ داده است که رییس جمهور در گفتگوی تلویزیونی خود به آن اشاره داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه ایران در شرایط اقتدار در منطقه قرار دارد، بیان داشت: در روزهای اخیر ناو گروه ۸۶ ارتش از ماموریت خود با بازگشت و مانور خود را در آبهای بین المللی با موفقیت به اجرا رساند؛ اکنون در شرایطی قرار گرفتیم که کشتی‌های ایران به سواحل آمریکا نزدیک شدند و نفتکش های و ناوگان های ایران بدون توجه به تهدیدات آمریکا نفت و میعانات گازی را صادر می کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: آنها می دانند هر اقدامی در برخود با کشتی ها داشته باشند، پاسخ کوبنده دریافت خواهند کرد؛ این دیپلماسی عزتمندانه نتیجه تغییر ریل و باورهای دولت سیزدهم است و نشان می دهد که دیپلماسی التماسی به بن بست رسیده است و در گذشته جواب نداد و در آینده هم جواب نخواهد داد.

قادری با اشاره به صحبت‌های تلویزیونی رییس جمهور در گفتگو با مردم که بیان داشت «برای تغییر به نفع مردم وارد انتخابات شدم» به تشریح شرایط موجود آن روزها پرداخت و گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ طیف های مقابل آیت الله رییسی نزدیک به دولت های یازدهم و دوازدهم بودند که سیاست های آنها آزمایش شده بود و عملا جواب نمی داد.

نماینده مردم شیراز در مجلس تاکید کرد: در آن شرایط مردم به این نتیجه رسیده بودند که تغییر ریل ضرورت جامعه ایران است و باید دیدگاههای دیگری آزمایش شود؛ این تغییر در صحنه انتخابات خود را نشان داد و آیت الله رییسی با اکثریت آرا سکان دولت سیزدهم را به دست گرفت.

نماینده مردم شیراز در پایان اظهار داشت: فعالیت هایی که دولت و مجلس در طول این چند سال گذشته انجام داده اند، قطعا بر سفره مردم تاثیر می گذارد و نشان دهنده عزم دولت برای حل مشکلات معیشتی مردم است.