📌 لج بازی مسئولان باعث عدم توسعه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در شیراز شده است / خرید و مالکیت زمین تبدیل به بیماری شده است

📌 لج بازی مسئولان باعث عدم توسعه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در شیراز شده است / خرید و مالکیت زمین تبدیل به بیماری شده است
آبان ۶, ۱۴۰۲
22 بازدید

🔻 ایلنا از فارس گزارش می‌دهد: 📌 لج بازی مسئولان باعث عدم توسعه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در شیراز شده است / خرید و مالکیت زمین تبدیل به بیماری شده است 🔰 «استان فارس در یک دهه گذشته از صنعت عقب افتاده است» این موضوع بارها و بارها از سوی مسوولان کشور و مدیران استان در […]

🔻 ایلنا از فارس گزارش می‌دهد:

📌 لج بازی مسئولان باعث عدم توسعه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در شیراز شده است / خرید و مالکیت زمین تبدیل به بیماری شده است

🔰 «استان فارس در یک دهه گذشته از صنعت عقب افتاده است» این موضوع بارها و بارها از سوی مسوولان کشور و مدیران استان در جلسات و مراسم‌های گوناگون مطرح شده است؛ مسئله‌ای که حتی در طول این سال‌ها اراده‌ای هم برای حرکت به سمت صنعتی شدن آن وجود ندارد.

🔹 به گزارش ایلنا، کارشناسان معتقدند تمرکز تمام امکانات به روی توسعه کشاورزی در سال‌های گذشته، استان فارس را از صنعت عقب انداخته است؛ این دیدگاه اما هنوز هم در مسئولان وجود دارد و معتقدند فارس باید در کشاورزی و و خودکفایی گندم سرآمد کشور باشد.

🔸 با این رویکرد، شهرک‌ها و نواحی صنعتی که در فارس احداث شده‌اند از توسعه عقب مانده‌اند و با مشکل برق، آب، گاز، جاده و …. مواجه‌اند؛ رویکرد افراد به خرید زمین در نواحی صنعتی فقط برای سرمایه گذاری معطوف شده است، در دسترسی به مرکز از استان‌های دیگر عقب افتاده‌ایم و در تامین و دسترسی به آب برای صنایع به مشکل خورده‌ایم و از طرفی در توسعه پتروشیمی و پالایشگاهی هیچ رشدی نداشته‌ایم.

✳️ فارس در بخش دسترسی به مرکز دور افتاده است

🔹 نماینده شیراز و زرقان با برشمردن مواردی که باعث عقب ماندگی استان فارس در حوزه صنعت شده است، می‌گوید: فارس در بخش دسترسی به مرکز نسبت به برخی استان‌های صنعتی مانند یزد، اصفهان، مرکزی، کرمان و مازندران دور افتاده است.

🔸 جعفر قادری در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه عدم دسترسی به دریا از دیگر نکات عقب ماندگی استان فارس در حوزه صنعت و صنعتی شدن است، می‌افزاید: فارس در مقطعی از زمان تمام ظرفیت‌هایی که در اختیار داشت را به بخش کشاورزی اختصاص داد و در همان زمان دیگر استان‌ها با وارد کردن دلار با نرخ‌های ۸ الی ۹ هزار تومانی اقدام به راه اندازی واحدهای صنعتی و کارخانجات کردند.

✳️ نمی‌توان صنایع آب بر در استان ایجاد کرد

🔹 عضو کمیسیون برنامه بودجه با بیان اینکه ایجاد محدودیت در واحدهای معدنی از طریق مناطق حفاظت شده‌ای مانند پارک ملی بمو و بهرام گور مشکلاتی را در این بخش ایجاد کرد، ادامه می‌دهد: محدودیت در تامین و دسترسی به آب باعث شده تا نتوانیم صنایع آب بر در استان ایجاد کنیم.

🔸 نماینده شیراز و زرقان معتقد است عدم توسعه یافتگی زیر ساخت‌های استان باعث شده تا سرمایه گذاران به سمتی حرکت کنند که از زیر ساخت‌های مناسبی بهره‌مند نباشند، می‌افزاید: موضوع تامین برق از موضوعاتی است که رابطه مستقیم در سرمایه گذاری استان دارد؛ از سوی دیگر عدم استفاده از ظرفیت‌های گازی و نفتی استان سبب شده تا نخستین واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی که در فارس احداث شده‌اند پیشرفت نکنند.

🔹 قادری تصریح می کند: لج بازی ها و دیگر مشکلات اجازه توسعه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها را در شیراز نداده است.

🔸 نماینده شیراز و زرقان با بیان اینکه اختلاف نظر میان مسئولان در سال‌های گذشته اجازه آغاز به کار خط اتیلن مرکز و پالایشگاه دوم شیراز را به فارس نداد، می‌گوید: ضعیف بودن فرهنگ تعاون و همکاری در استان فارس اجازه رشد صنعت در این استان را نداده است.

🔹 قادری با اشاره به اینکه متاسفانه در موضوع بانک‌ها و مشکلات حاصل از آن‌ها سبب شده تا در شکل بازار سرمایه در فارس از دیگر استان‌ها عقب بمانیم که این مهم باعث شده تا امکان تجمیع منابع را در جهت انجام پروژه‌های بزرگ صنعتی از دست بدهیم، بیان می‌کند: تمام این موارد اجازه رشد کافی صنعت در فارس را نداده است.

🔸 نماینده شیراز و زرقان با بیان اینکه شوربختانه بیشتر زمین‌های استان زیر پوشش باغشهر ها قرار گرفته است که یکی از دلایل عقب ماندگی فارس است، می‌گوید: در شرایط فعلی زمین آزاد برای راه اندازی واحدهای بزرگ صنعتی در استان فارس وجود ندارد و بیشتر زمین‌های فارس به باغشهر تبدیل شده است.