جعفر قادری نماینده شیراز با اشاره به شفافیت رای نمایندگان در گفت‌وگو با همشهری آنلاین:

جعفر قادری نماینده شیراز با اشاره به شفافیت رای نمایندگان در گفت‌وگو با همشهری آنلاین:
اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲
88 بازدید

  برخی از مسئولان اجرایی با ابزارهایی با نماینده برخورد می‌کنند | محرمانه بودن رای و نظر نماینده و مسئول اجرایی قابل قبول نیست ✍️همشهری آنلاین – گروه سیاسی: تعداد نمایندگانی که به شکل داوطلبانه آرا خود را در سامانه پالیران اعلام می‌کنند به ۱۶۴ نفر رسیده است. این اتفاق در حالی رخ داد که […]

 

برخی از مسئولان اجرایی با ابزارهایی با نماینده برخورد می‌کنند | محرمانه بودن رای و نظر نماینده و مسئول اجرایی قابل قبول نیست ✍️همشهری آنلاین – گروه سیاسی: تعداد نمایندگانی که به شکل داوطلبانه آرا خود را در سامانه پالیران اعلام می‌کنند به ۱۶۴ نفر رسیده است. این اتفاق در حالی رخ داد که با طولانی شدن روند بررسی مصوبه شفافیت قوای سه گانه مجلس در مجمع تشخیص برخی نمایندگان هدف انتقاد قرار دادند.

🔹جعفر قادری نماینده شیراز که به طرح شفافیت داوطلبانه پیوسته در این زمینه به همشهری آنلاین گفت: به دلیل طولانی شدن روند بررسی این مصوبه در مجمع نمایندگان به این نتیجه رسیدند که به شکل داوطلبانه آرا را شفاف کنند. چرا که برخی اتهاماتی به مجلس زدند و گفتند که نمایندگان برای تبرئه خود مصوبه شفافیت قوای سه گانه را تصویب و طرح را وسیع‌تر کرده است. اما برای اینکه چنین اتهامی را رد کنیم آرا را شفاف کردیم تا بهانه‌ای برای حمله به مجلس و نمایندگان وجود نداشته باشد.

🔸قادری با توضیح پیامدهای سوء شفافیت ادامه داد: شفافیت در همه ارکان حاکمیت پدیده مطلوب و مناسبی است و موجب می‌شود که مردم در جریان همه امور قرار بگیرند. اما نباید با این موضوع به شکل افراط و تفریطی برخورد کنیم. اینکه کسی از رای و نظر نماینده و مسئول اجرایی خبر نداشته و همه چیز محرمانه باشد قابل قبول نیست. اما از سوی دیگر اینکه تمام تصمیم‌گیری‌ها شفاف‌سازی شود امکان‌پذیر نیست.

🔹این نماینده مجلس توضیح داد: در بعضی از نهادها امکان ارائه شفافیت وجود ندارد به ویژه تا زمانی که ساختارها اصلاح نشود. این موضوع در شهرهای بزرگ مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما در برخی شهرهای کوچک رای نماینده‌ها به یک وزیر یا طرحی خاص ممکن است برای آن‌ها مشکل‌ساز شود و از طرق مختلف تحت فشار قرار بگیرند.

🔸این نماینده مجلس افزود: متاسفانه نظام ما حزبی نیست که حزب از رای نماینده دفاع کند و در چنین شرایطی متاسفانه در برخی از موارد مسئولین اجرایی با ابزارهایی که در اختیار دارند با نماینده برخورد می‌کنند. به این ترتیب باید شرایط طوری باشد که مشکلی برای نماینده مردم به وجود نیاید. هر چند که نماینده‌ها مشکلی با شفافیت آرا ندارند و می‌دانند که موجب بالا رفتن وجاهت و اعتبار در میان مردم می‌شود. اما به فرض ممکن است به خاطر رای نماینده‌ای حوزه انتخابیه او تحریم شود و ضرر آن متوجه مردم می‌شود.

🔹قادری تاکید کرد: البته این اتفاق مربوط به این دولت نیست و در همه دولت‌ها وجود داشته باشد. بنابراین باید همه ابعاد و جوانب شفافیت به طور دقیق مشخص شود تا پیامدهای سوء نداشته باشد.

🔸نماینده شیراز تاکید کرد: از سوی دیگر در بعضی حوزه‌های امنیتی شفافیت لزومی ندارد. به طول مثال نمی‌توان انتظار داشت که شورای عالی امنیت ملی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و شوراهای اینچنینی آرا خود را بیان کنند. یا اگر شورای نگهبان شرح مذاکرات خود را منتشر شد انعکاس خوبی ندارد و ممکن است بعضی از موراد و موضوعات اثبات نشده در جامعه انعکاس پیدا کند و آبرو و حیثیت افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

🔹این نماینده مجلس درباره مطالبه نمایندگان برای تعیین تکلیف مصوبه شفافیت در مجمع گفت: امیدوار هستیم ایرادات مصوبه مجلس برطرف شود و مجمع تشخیص مصلحت آن را تعیین تکلیف شود.

 

برچسب‌ها,